На сьогодні захист прав власників на винаходи (корисні моделі) носить розповсюджений характер в силу непоодиноких випадків посягань на вказані права, внаслідок умисних або необережних дій зі сторони порушників. Захист прав на винахід (корисну модель) забезпечується наявністю офіційного охоронного документа – патенту на винахід (корисну модель). Патент надає його власнику виключне право використовувати винахід (корисну модель) за своїм розсудом (ч.2. ст. 28 ЗУ «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 № 3687-XII).

Згідно ст. 34 ЗУ «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», будь-яке посягання на права власника патенту, передбачені законом, вважається порушенням цих прав, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України. На вимогу власника патенту таке порушення повинно бути припинено, а порушник зобов'язаний відшкодувати власнику патенту заподіяні збитки.

Тому, за наявності ознак порушення Ваших прав на інтелектуальну власність або у разі пред’явлення Вам безпідставної вимоги припинення використання даних прав, Ви маєте звернутись за захистом свої законних прав та інтересів до суду. В цьому Вам допоможуть кваліфіковані юристи, за допомогою яких буде складана та подана відповідна позовна заява до компетентного суду або заперечення на таку заяву та професійно реалізоване Ваше право на захист у порядку судового та виконавчого провадження.

Порушеннями прав на винахід чи корисну модель є вчинення без дозволу власника патенту таких дій:

1) виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), тобто у разі використання кожної ознаки, включеної до незалежного пункту формули винаходу (корисної моделі);

2) застосування процесу, що охороняється патентом, або пропонування його для застосування в Україні, якщо особа, яка пропонує цей процес, знає про те, що його застосування заборонено без згоди власника патенту або, виходячи з обставин, це і так є очевидним. Порушенням прав на винахід (корисну модель) визнається виготовлення виробу із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), застосування такого виробу, пропонування для продажу, в тому числі через Інтернет, продаж, імпорт та інше введення його в цивільний оборот або зберігання такого виробу в зазначених цілях (ч.2. ст.28 ЗУ № 3687-XII).

Згідно п.3. Постанови Пленуму ВГСУ від 17.10.2012 № 12 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності» відповідальність за порушення права інтелектуальної власності у вигляді відшкодування шкоди, завданої суб'єктові відповідного права, може наставати лише за одночасної наявності таких умов:

1) факту протиправної поведінки відповідача (зокрема, недодержання умов ліцензійного договорів, використання об'єкта права інтелектуальної власності без дозволу правовласника);

2) шкоди, завданої суб'єктові права інтелектуальної власності;

3) причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою;

4) вини особи, яка заподіяла шкоду.

Доказування наявності перших трьох умов покладається на позивача. При цьому судом застосовується презумпція вини особи, яка завдала шкоду: така особа вважається винною, поки не буде доведено інше.

Цивільно-правовій юрисдикції підлягають розгляди справ щодо:

авторства на винахід (корисну модель);

встановлення факту незаконного використання винаходу (корисної моделі); встановлення власника патенту;

порушення прав власника патенту;

укладання та виконання ліцензійних договорів;

прав попереднього користування; компенсації (ч.2. ст. 35 ЗУ № 3687-XII).

У порядку цивільного судочинства захищаються порушені майнові права на винахід, які визначені у ч.1 ст. 464 ЦК України, а саме: право на використання винаходу, корисної моделі; виключне право дозволяти використання винаходу, корисної моделі, (видавати ліцензії); виключне право перешкоджати неправомірному використанню винаходу, корисної моделі, в тому числі забороняти таке використання.

У порядку кримінального провадження можуть захищатися права, порушення яких мають характер повторності, здійснення дій по попередній змові групою осіб, нанесення матеріальних збитків у великих або особливо великих розмірах, здійснення подібних дій службовою особою з використанням службового становища, тобто такі порушення мають носити ознаки злочину.

Для максимально позитивного вирішення спору у судовому порядку, вимоги заявлені у позовній заяві мають чітко відповідати потребам позивача та містити юридичне обґрунтування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог. Правильне їх формулювання Вам допоможуть досвідчені юристи, забезпечить якісний та оперативний розгляд справи. Так, наприклад, власник патенту може вимагати припинення дій, що порушують або створюють загрозу порушення його права, і відновлення становища, що існувало до порушення права; стягнення завданих збитків, включаючи неодержані доходи; відшкодування моральної шкоди; заборони вчиняти будь-які дії щодо застосування винаходу.

Адвокатське і ріелторське об’єднання України здійснює повний супровід судового процесу у справах щодо об’єктів авторських прав на усіх стадіях судового процесу, а саме:

- складання та подача позовів, апеляційних та касаційних скарг, заперечень на них;

- представництво інтересів клієнта у суді, участь у судових засіданнях;

- контроль за рухом справи впродовж усього її розгляду;

- оскарження рішень, ухвал, постанов судів;

- написання необхідних в процесі розгляду справи документів та ін.