Порушення прав інтелектуальної власності, зокрема, суміжних прав набули суспільно небезпечного характеру, що потребує активного втручання правоохоронних органів у ці процеси. Проте законодавством передбачений порядок врегулювання спірних питань власними зусиллями особи, суміжні права якої порушено, усіма незабороненими законом способами.

Згідно зі ст. 54 Конституції України кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Відповідно до п. 28 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 04.06.2010 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав», 28. суміжне право виникає: на виконання - з моменту першого

його здійснення; на фонограму чи відеограму - з моменту її вироблення; на передачу (програму) організації мовлення - з моменту її першого здійснення. Для виникнення і здійснення суміжних прав не вимагається будь-яких формальностей. Об'єкти суміжних прав підлягають правовій охороні незалежно від їх призначення, змісту, цінності тощо.

У разі виявлення ознак порушення суміжних прав, їх власник має право на відновлення свого права. Цивільне законодавство уповноважує особу, права якої порушено, на захист свого права на власний розсуд. Згідно ст. 19 ЦК України, особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Тобто, особа, суміжні права якої порушено, має право у досудовому порядку здійснити захист свого права шляхом ведення переговорів з порушником та направлення останньому відповідну претензію. Здійснити такий захист Вам допоможуть професіонали в галузі юриспруденції, які роз’яснять Вам порядок проведення необхідних дій, які сприятимуть врегулювання даного питання на Вашу користь, а також роз’яснять про методи застосування необхідних заходів для досягнення бажаного результату та убезпечать від подальших аналогічних посягань на Ваші суміжні права. Підставою застосування даного юридичного захисту для направлення претензії є наявність факту порушення немайнового або майнового права, а також необхідні документи та інші докази, які будуть покладені в основу обґрунтування Вашого права на захист та заявленої вимоги. У претензії можуть викладатись, зокрема, вимога щодо негайного припинення порушення права або його відновлення, витребування документів, на підставі яких порушник вчиняє такі дії, компенсування збитків, завданих таким порушенням та ін.

У досудовому порядку доцільно будувати свої вимоги посилаючись на висновки експертизи спеціалістів - осіб, які мають спеціальні знання в галузі науки, мистецтва, техніки, що матиме вагоме значення для доказування та підтвердження свого права на захист порушених авторських прав. Крім того, дані цього висновку використовуватиметься і в судовому порядку, якщо суд не визнає необхідним проведення експертизи на підставі ч. 1 ст. 143 ЦПК України.

Порядок пред’явлення претензії передбачений в ст. 6 ГК України, ст. 222 ГПК України, ст. 526 ЦК України. Ч. 3. ст. 6 ГПК України визначає порядок складання претензії, а саме в цьому документі має бути зазначені:

а) повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та підприємства, організації, яким претензія пред'являється; дата пред'явлення і номер претензії;

б) обставини, на підставі яких пред'явлено претензію; докази, що підтверджують ці обставини; посилання на відповідні нормативні акти;

в) вимоги заявника;

г) сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; платіжні реквізити заявника претензії;

д) перелік документів, що додаються до претензії, а також інших доказів.

Строк виконання вимоги визначається семиденним терміном від дня пред’явлення претензії, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів законодавства. Максимальний строк розгляду претензії встановлено п 2.6. Рекомендації Міністерства юстиції України № 2 від 15. 01.96 «Про порядок ведення претензійної та позовної роботи на підприємстві, в установі, організації» і становить один місяць.

Особа, суміжна права якої порушені, має право на звернення із заявою про виявлення факту порушення даних прав до Державної служби інтелектуальної власності, при якій діють інспектори з питань інтелектуальної власності. Так, наприклад, у разі виявлення ознак адміністративного правопорушення державний інспектор з питань інтелектуальної власності, згідно з абзацом 3 пункту 9 Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. № 674, має право складати протокол про адміністративне правопорушення та, за необхідності, передавати його на розгляд до суду.

Правильно реалізувати право на захист у досудовому порядку Вам допоможуть досвідчені юристи, які, зокрема, здійснять повний супровід Ваших інтересів у досудовому порядку у справах щодо об’єктів авторських прав, а саме:

- проводить переговори з порушником Ваших прав, грамотно обґрунтувавши відповідні вимоги;

- складання та пред’явлення претензії та заперечень до претензій;

- супроводжує та здійснює контроль за рухом розгляду порушником претензії;

- звернення до компетентних органів державної влади із відповідними заявами та іншими необхідними для цього документами;

- інші послуги для забезпечення захисту Вашого права у досудовому порядку.